Gmina Miejska Tczew podjęła uchwałę w sprawie wyznaczenie obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji miasta Tczewa 31 marca 2016 roku (Uchwała nr XVII/138/2016). Z uwagi na limity dotyczące ograniczenia terenu w celu ubiegania się o wsparcie finansowe, jako obszar zatwierdzony do objęcia zintegrowanym programem rewitalizacyjnym wskazano Stare Miasto i Zatorze wraz z historycznym węzłem kolejowym, które objęto pogłębioną diagnozą społeczno – gospodarczo – przestrzenną.
Obszar zdegradowany jest wyznaczany na podstawie analiz. Podstawą do wyznaczenia obszaru zdegradowanego jest zdiagnozowanie występowania na danym terenie problemów społecznych takich jak: ubóstwo, bezrobocie, uczestnictwo w życiu publicznym i poziom edukacji.
Obok zdiagnozowanych problemów społecznych konieczne jest stwierdzenie występowania zjawisk ze sfery: gospodarczej, środowiskowej, przestrzenno – funkcjonalnej lub technicznej. Negatywne zjawiska gospodarcze mogą zostać zdefiniowane na podstawie niskiego stopnia przedsiębiorczości, lub słabej kondycji lokalnych przedsiębiorstw. Negatywne zjawiska środowiskowe dot. mogą np. przekroczenia standardów jakości środowiska. Negatywne zjawiska przestrzenno – funkcjonalne objawiają się w formie braku dostępu do podstawowych usług lub ich niskiej jakości, niskim poziomie obsługi komunikacyjnej, niewystarczającym wyposażenia w infrastrukturę techniczną i społeczną. Negatywne zjawiska techniczne to np. degradacja stanu technicznego budynków.
Obszar zdegradowany to pojęcie szersze, niż obszar rewitalizacji. Jest to obszar, na którym prowadzone będą działania rewitalizacyjne i stosowane mogą być narzędzia, jakie daje ustawa o rewitalizacji. Aby obszar rewitalizacji został wyznaczony na podstawie obszaru zdegradowanego musi współwystępować: koncentracja negatywnych zjawisk i obszar tej powinien mieć istotne znaczenie dla rozwoju.
Gmina Miejska Tczew podjęła uchwałę w sprawie wyznaczenie obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji miasta Tczewa 31 marca 2016 roku (Uchwała nr XVII/138/2016). Delimitację obszarów zdegradowanych w Tczewie przeprowadzono w oparciu o wytyczne, zawarte w „Założeniach do projektu wytycznych dotyczących programowania przedsięwzięć rewitalizacyjnych w celu ubiegania się o środki finansowe w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014 – 2020”. W opracowaniu tym dokonano podziału miasta na odrębne jednostki urbanistyczne w tym 14 jednostek mieszkaniowych (Abisynia, Bajkowe, Czyżykowo, Garnuszewskiego, Gdańska, Górki, Kolejarz, Nowe Miasto, Os. Bema, Prątnica, Stare Miasto, Suchostrzygi, Za Parkiem, Zatorze), zgodnie ze wskazaną w wytycznych metodologią. Wobec przyjętych kryteriów, zawartych w „Wytycznych, dotyczących programowania przedsięwzięć rewitalizacyjnych” opracowano ranking jednostek, spełniających kryteria dla obszarów zdegradowanych.
Przeprowadzona analiza wewnątrzmiejska w zakresie obligatoryjnych i fakultatywnych wskaźników w podsystemach: społecznym, gospodarczym i przestrzennym pozwoliła na wyodrębnienie w przestrzeni miasta obszarów zdegradowanych, o stosunkowo najgorszej sytuacji. Za obszary wymagające wsparcia uznano cztery jednostki urbanistyczne:
- Zatorze (osiągnięte wartości wskaźników obligatoryjnych: 8/9(6) , fakultatywnych 9/11(6);
- Czyżykowo (osiągnięte wartości wskaźników obligatoryjnych: 8/9(6), fakultatywnych 9/11(6);
- Nowe Miasto (osiągnięte wartości wskaźników obligatoryjnych: 7/9(6), fakultatywnych 10/11(6);
- Stare Miasto (osiągnięte wartości wskaźników obligatoryjnych: 7/9(6), fakultatywnych 9/11(6).
Z uwagi na limity dotyczące ograniczenia terenu (kryteria powierzchni i liczby mieszkańców) w celu ubiegania się o wsparcie finansowe, jako obszar zatwierdzony do objęcia zintegrowanym programem rewitalizacyjnym wskazano jednostki: Stare Miasto i Zatorze wraz z historycznym węzłem kolejowym, które objęto pogłębioną diagnozą społeczno – gospodarczo – przestrzenną.