Partycypacja społeczna to inaczej mówiąc uczestnictwo obywateli w procesach zarządzania publicznego. Proces rewitalizacyjny musi być prowadzony przy ścisłym udziale interesariuszy, prowadzony przez nich.
Partycypacyjne przygotowanie, prowadzenie i ocena procesu rewitalizacji powinna polegać na:
- Poznaniu potrzeb i oczekiwań interesariuszy;
- Prowadzeniu działań edukacyjnych i informacyjnych o procesie rewitalizacji;
- Inicjowaniu, umożliwianiu i wspieraniu działań służących rozwijaniu dialogu;
- Zapewnieniu udziału interesariuszy podczas przygotowania dokumentów;
- Wspieraniu inicjatyw zmierzających do zwiększania udziału interesariuszy w przygotowaniu i realizacji programu rewitalizacji;
- Zapewnieniu możliwości wypowiedzenia się przez interesariuszy podczas przygotowania, prowadzenia i oceny rewitalizacji.
„Partycypacja społeczna obejmuje przygotowanie, prowadzenie i ocenę rewitalizacji w sposób zapewniający aktywny udział interesariuszy, w tym poprzez uczestnictwo w konsultacjach społecznych oraz w pracach Komitetu Rewitalizacji.” [z ustawy o rewitalizacji]
Udział interesariuszy w procesie rewitalizacji polega m.in. na określeniu ich potrzeb i oczekiwań – projektowane działania powinny na nie odpowiadać i być spójne. Zaplanowano działania edukacyjne i informacyjne dla mieszkańców, aby mogli zapoznać się z najważniejszymi informacjami (istotą procesu, celach, zasadach prowadzenia rewitalizacji) na temat procesu rewitalizacji w Tczewie. Gmina Miejska Tczew wspiera działania służące rozwijaniu dialogu pomiędzy interesariuszami rewitalizacji. Podczas prac nad rewitalizacją (na etapie przygotowania, prowadzenia i oceny) zapewniona będzie możliwość wypowiedzenia się przez zainteresowanych.
Zaplanowano spotkania informacyjne w szczególności dla mieszkańców i wspólnot mieszkaniowych, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych, radnych miejskich i instytucji publicznych funkcjonujących na obszarze zdegradowanym.
„Komitet Rewitalizacji stanowi forum współpracy i dialogu interesariuszy z organami gminy w sprawach dotyczących przygotowania, prowadzenia i oceny rewitalizacji oraz pełni funkcję opiniodawczo-doradczą prezydenta miasta.” [z ustawy o rewitalizacji]
Planowane są warsztaty dla mieszkańców i wspólnot mieszkaniowych, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych, radnych miejskich i instytucji publicznych funkcjonujących na obszarze zdegradowanym. Ich celem będzie wypracowanie propozycji włączenia przedstawicieli tych grup w proces tworzenia i monitorowania Gminnego Programu Rewitalizacji oraz planu komunikacji. Na warsztatach będzie możliwość zaproszenia osób, które opracują w ramach grupy roboczej modelu funkcjonowania Komitetu Rewitalizacji. Model ten zostanie poddany konsultacjom społecznym i będzie włączony do Gminnego Programu Rewitalizacji.