Biblioteka w Tczewie po rewitalizacji

Na zewnątrz XIX wiek – w środku  XXI wiek. Zakończyła się rewitalizacja zabytkowej siedziby Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. J. Dąbrowskiego. Projekt, dofinansowany ze środków unijnych, pozwolił na gruntowny remont budynku,  bardziej funkcjonalne wykorzystanie powierzchni, co umożliwi działania daleko  wykraczające poza tradycyjną funkcję książnicy.

Prace, na zlecenie Gminy Miejskiej Tczew, Przedsiębiorstwo Budownictwa Elektroenergetycznego ELBUD Gdańsk S.A. Koszt inwestycji to 7 mln zł.

17 kwietnia odbyło się oficjalne otwarcie biblioteki po rewitalizacji. W uroczystości wzięli udział m.in. poseł Kazimierz Smoliński, wicemarszałek Woj. Pomorskiego Józef Sarnowski, starosta Mirosław Augustyn, samorządowcy miasta i powiatu, przedstawiciele instytucji i stowarzyszeń zajmujących się kulturą. Krzysztof Korda, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej podziękował wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do realizacji tego ambitnego przedsięwzięcia szczególne podziękowania zaadresował do prezydenta Tczewa, dzięki któremu gruntowana przebudowa biblioteki została wpisana do projektu rewitalizacji i sfinansowana w dużej mierze przez budżet miasta.

Dzisiaj przepiękny budynek biblioteki jest ozdobą tczewskiej starówki. Nowoczesny, funkcjonalny gmach, a w nim czytelnia, biblioteka multimedialna, sale konferencyjne wyposażone w ekrany i rzutniki, przestronna sala wystawowa. W mediatece – gry planszowe, ebooki, audiobooki, komiksy, stanowiska komputerowe, konsole gier, płyty winylowe. Obiekt nie ma barier architektonicznych – jest dostosowany do potrzeb dzieci, dorosłych, osób starszych, niepełnosprawnych. W każde miejsce można dotrzeć dobudowaną windą.

– Główny gmach Miejskiej Biblioteki Publicznej to budynek z dość ponurą stalinowską historią, który udało się przekuć w miejsce przyjazne i  integrujące mieszkańców – stwierdził Mirosław Pobłocki, prezydent Tczewa. – Projekt rewitalizacji pozwolił na gruntowny remont budynku,  bardziej funkcjonalne wykorzystanie powierzchni, co umożliwi działania daleko  wykraczające poza tradycyjną funkcję książnicy. Współczesne  biblioteki w niczym nie przypominają swoich wcieleń sprzed kilku dekad  – to nie tylko księgozbiór, czytelnia, wypożyczalnia. Dzisiaj to centrum  życia kulturalnego,  organizator wydarzeń, w tym spotkań z autorami, warsztatów dla dzieci i dorosłych, miejsce spotkań  i  dyskusji literackich. Jestem przekonany, że nowe wnętrza przyciągną nie tylko tych, którzy  z biblioteki korzystali przed remontem i z utęsknieniem czekali na jej otwarcie, ale też zupełnie nowych odbiorców kultury. Mam nadzieję, że nawet ci, którzy wstąpią tu tylko z ciekawości, będą wracać i poczują, że to jest ich miejsce na Starym Mieście.

Inwestycja została zrealizowana w ramach projektu „Miasto od-nowa – rewitalizacja Starego Miasta i Zatorza w Tczewie” dofinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014 – 2020.

Powrót na górę
Skip to content